Tulokset 5.10.2019

T U L O K S E T

© Alajärven VPK

Kilpailun sarjat: MYL; M40; M50; NYL; N40; N50; JUN; K17; K35

MYL Miehet Yleinen 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Mikko Vainio             Rideep / Aurment Sports   1.30.54,74
  2. Samuli Nieminen          GIF Kokkola               1.34.09,78      3.15,04
  3. Markus Ojala             Rideep                    1.36.32,68      5.37,94
  4. Marko Kuoppala           LarsmoIF/SI-SU            1.39.29,90      8.35,16
  5. Jussi Paananen           Kokkola                   1.40.32,17      9.37,43
  6. Joona Ahvenkoski         Kokkola                   1.49.51,05     18.56,31
  7. Sami Pasanen             Tuurin Pyörä / Whyte Team 1.52.32,76     21.38,02
  8. Topias Saranpää          RaJu                      1.54.35,53     23.40,79
  9. Matti Saarela            Alajärven VPK             2.01.33,79     30.39,05
 10. Jarmo Vuorinen           Kurejoen Kiitäjät         2.14.30,25     43.35,51
 11. Samuli Isosaari          Lapua MAMIL               2.19.13,29     48.18,55
 12. Erno Davidson            MTBCF ry / Helsinki       2.29.07,52     58.12,78
 13. Tuomas Davidson          Rideep                    2.29.38,14     58.43,40

M40 Miehet yli 40 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Juha Kauppinen           JyPs                      1.31.00,03
  2. Jani Hämäläinen          Ylivieska                 1.35.38,25      4.38,22
  3. Juhani Lehtinen          Lakeuden Karpaasit        1.36.30,69      5.30,66
  4. Petri Piipponen          SoSi                      1.48.38,83     17.38,80
  5. Rami Luhtio              Kokkola                   1.48.40,53     17.40,50
  6. Tomi Peltoniemi          Larsmo IF                 1.50.47,46     19.47,43
  7. Tuukka Kuosmanen         Seinäjoki                 1.53.58,19     22.58,16
  8. Juhani Rullpakka         Alajärvi                  1.55.16,89     24.16,86
  9. Pekka Kjellbäck          Alajärven VPK             2.32.41,25     61.41,22

 Keskeyttäneitä   1
  - 146.            Mika Paajaste            SoSi

M50 Miehet yli 50 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Peter Johansson          Larsmo IF                 1.30.44,78
  2. Arto Kytölä              SoSi                      1.40.26,38     09.41,60
  3. Mikael Savonen           Kokkola                   1.46.41,68     15.56,90
  4. Jyrki Mäkelä             Kokkola                   2.03.09,61     32.24,83
  5. Matti Salomäki           Krik Finland Lapua        2.07.57,18     37.12,40
  6. Pertti Hiltunen          K-Rauta Rautpohja         2.08.07,84     37.23,06
  7. Timo Laurila             Jalas                     2.10.32,47     39.47,69
  8. Timo Kangas              Kauhava                   2.10.44,19     39.59,41
  9. Juha Matintupa           Alajärven Ankkurit        2.42.44,91     72.00,13

NYL Naiset yleinen 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sini Alusniemi           JyPs/Augment Sports       1.31.04,75
  2. Päivi Hautamäki          Seinäjoki                 2.04.14,75     33.10,00
  3. Jonna Siirilä            Tuurin pyörä              2.22.51,77     51.47,02

N40 Naiset yli 40 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kirsi Isoaho             Tuurin pyörä              2.58.27,17

N50 Naiset yli 50 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Oili Flink               GIF MTB                   2.09.09,46
  2. Johanna Nelimarkka       Soinin SISU               2.47.02,10     37.52,64

 Keskeyttäneitä   1
  - 154.            Satu Sikkilä             Alajärvi	(1.25)

JUN Juniorit (alle 15v) 17 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Isak Liljeqvist          Larmo IF                    52.36,18
  2. Valtteri Peltomäki       SoSi (VPK)                1.09.09,12     16.32,94
  3. Ava Nieminen             GIF Kokkola               1.11.03,59     18.27,41
  4. Roni-Matti Rantakangas   Alajärven VPK             1.13.02,44     20.26,26
  5. Patrik Kauppinen                                   1.16.14,33     23.38,15
  6. Julia Kytölä             SoSi                      1.19.48,37     27.12,19
  7. Elias Kytölä             SoSi                      1.25.41,84     33.05,66

K17 Kuntosarja 17km 17 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pasi Matintupa           Alajärven VPK               50.30,06
  2. Kari Hauta-Aho           Rideep                      55.38,42      5.08,36
  3. Toni Siirilä             Rideep                      56.43,67      6.13,61
  4. Dan Liljeqvist           AZ Grit Team                57.46,60      7.16,54
  5. Veijo Peltomäki          SoSi (VPK)                1.09.10,10     18.40,04
  6. Sari Kamppinen           Alajärvi                  1.12.21,11     21.51,05
  7. Pirjo Onikki             Alavus                    1.20.43,42     30.13,36
  8. Anniina Rintala          Ogoloma Triathlon         1.25.44,42     35.14,36
  9. Katariina Koivisto       Ogoloma Triathlon         1.26.44,07     36.14,01
 10. Jari Holma                                         1.30.11,03     39.40,97
 11. Siiri Hautamäki          KortJV                    1.46.17,03     55.46,97
 12. Jorma Niskakangas        Alajärvi                  1.46.24,60     55.54,54
 13. Saara Hautamäki          Kortjv                    1.46.28,53     55.58,47

 Keskeyttäneitä   1
  -  87.            Tuomas Saarela           Alajärven VPK (1.15)

K35 Kuntosarja 35km 35 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tapio Ränkimies          Alajärvi                  2.00.43,68
  2. Juha Mielonen            Seinäjoki                 2.01.22,88      0.39,20
  3. Noora Mielonen           RiDeep/Seinäjoki          2.04.16,60      3.32,92
  4. Juha Haapala             Ilmajoki                  2.06.43,45      5.59,77
  5. Niko Luoma-Aho           Alajärven VPK             2.08.59,10      8.15,42
  6. Jaakko Bjökbacka         Alajärven VPK             2.13.46,84     13.03,16
  7. Teemu Heinola            Ruutana                   2.14.16,40     13.32,72
  8. Asmo Kytölä              Alajärvi                  2.15.14,98     14.31,30
  9. Mikael Kuutti            Kannus                    2.21.43,73     21.00,05
 10. Tomi Vuorijärvi          Lapua                     2.27.55,76     27.12,08
 11. Ville Kuivila            Lapua                     2.27.55,80     27.12,12
 12. Mika Mansikka                                      2.28.08,47     27.24,79
 13. Pentti Pajala            Alajärvi                  2.47.01,43     46.17,75
 14. Tatu Kurunmäki           Lehtimäen Jyske           2.47.01,60     46.17,92
 15. Mika Korkea-Aho          Mäkelä Alu                3.10.55,65     70.11,97
 15. Petri Mäkelä             Mäkelä Alu                3.10.55,65     70.11,97
 17. Jere Impola              Kokkola                   3.14.12,66     73.28,98
 17. Juha Kupsala             Oulu                      3.14.12,66     73.28,98
 17. Tommi Nissilä            Rovaniemi                 3.14.12,66     73.28,98

 Keskeyttäneitä   3
  - 159.            Toni Mäki-Mantila        Peräseinäjoen Suunnistajat (1.42)
  - 174.            Jyrki Puoliväli		(1.18)
  - 177.            Mika Eliala              Mäkelä Alu	(2.10)